Class of 2022 Honors & Awards
Congratulations to the class of 2022 on their many accomplishments!
The Bishop O'Connell class of 2022 earned more than $29 million in college scholarships!
Scroll through the lists below to view just a few of the honors and recognition awarded to this class:
Valedictorian
Matthew Brown
Salutatorian
Caroline Raymond
Praetor (Graduating with the third highest honors, and introducing the speakers)
Lucy Lobaugh
Class of 2022 Honors Presented at Commencement
Eaden Asfaw – Gertrude Kennedy Award
William Avart – Outstanding Leadership Award
Matthew Brown – General Excellence Award, Biology Award, Monsignor Gabriel T. Maioriello Award, Instrumental Music Award
Delena Bucaj – Outstanding Leadership Award
Sergio Buendia – Religion Award
Tobias Cerezo – English Award
Anna Chiappetta – Immaculata Award
Margaret Cole - General Excellence Award
Rebecca Corral - General Excellence Award
Madeleine Drummond – Outstanding Leadership Award
Aisling Flett - General Excellence Award
Patrick Gallagher - General Excellence Award
Lina Gallo – IHM Joyful Service Award
Erin Garvert – Bart Steib Student-Athlete Award
Jack Gharib – Mathematics Award
Luke Gradle – Business & Finance Award
Tommy Green – Immaculata Award
Melanie Greig – Chorus Award
Samantha Guazzo – French Award
Grace Hussey - General Excellence Award
Alexander Janninck – Physics Award
Noah Larbalestier - General Excellence Award
Andrew Lewarne – Latin Award
Lucy Lobaugh - General Excellence Award
Carson Mayfield – Al Burch Award
John McGinn – German Award
Jack O’Connor – Bart Steib Student-Athlete Award
Klara Pace – Bart Steib Student-Athlete Award
Caroline Raymond - General Excellence Award
Mitchell Ruland – Computer Science Award
Maria Schandlbauer – St. Thomas More/St. Elizabeth Ann Seton Award
Sofie Scheffman – Spanish Award
Ava Signorelli – Outstanding Leadership Award
Emily Snarzyk – Al Burch Award
Nurianna Stevens – Chemistry Award
Alena Suziedelis – Visual Arts Award
Claire Thompson – General Excellence Award , Social Studies Award
Patrick White – Gertrude Kennedy Award
Global Studies Certificates
Read more about this O'Connell certificate program.
Eaden Asfaw
William Avart
Andriko Bilaniuk
Taylor Brigman
Sergio Buendia
Tristan Carney
Albert Castellon-Prado
Kelly Chawaga
Margaret Cole
Kylee Coleman
Miles Davenport
Andres Dubon
Ilsa Erickson
Madison Fleming
Aisling Flett
Grace Freitas
Lina Gallo
Ava Godfrey
Luke Gradle
Melanie Greig
Oliva Hart
Callahan Hecton
Grace Hussey
Eryn Igcasenza
Emma Lavellee
Montserrat Leppiani-Zamora
Zoe Lorenz
Alessia Natalucci
Khoa Nguyen
Aine O'Reilly
Charles Palmer
Claire Rush
Gavin Salinas
Jack Sears
Katherine Shiells
Shaeleigh Smith
Amanda Southfield
Claire Thompson
William Tran
John Turner
Cecilia Yantiss
Anna Zaptin
Distinguished Honors
Earning a grade of A- or better in all subjects throughout senior year .
Katherine Bailey
William Brophy
Alexis Brown
Matthew Brown
Jmal Chouffani
Margaret Cole
Riley Debiec
Mary Flanagan
Aisling Flett
Grace Freitas
Luke Gradle
Melanie Greig
Lauren Hall
Harrison Harvey
Grace Hussey
Lucy Lobaugh
Carson Mayfield
Robert McDonough
Brendan Mullen
Ha Nguyen
Abigail Norcross
Klara Pace
Caroline Raymond
Matthew Rolla
Maria Schandlebauer
Cecilia Yantiss
AP Scholars with Distinction - Granted to students who receive an average score of at least 3.5 on all AP Exams taken, and scores of 3 or higher on five or more of these exams
Katherine Bailey
Carson Barnes
Logan Beahn
William Brophy
Matthew Brown
Anna Chiappetta
Riley Debiec
Aisling Flett
Grace Freitas
Patrick Gallagher
Luke Gradle
Christian Griffith
Grace Hussey
Alexander Janninck
Daniel Kippenhan
Noah Larbalestier
Carson Mayfield
Ainsley McGowan
Ha Nguyen
Mary Pflaum
Fred Pirozzoli
Caroline Raymond
Amanda Southfield
Nurianna Stevens
William Thacher
Claire Thompson
Gabriel Warner
AP Scholars with Honors - Granted to students who receive an average score of at least 3.25 on all AP Exams taken, and scores of 3 or higher on four or more of these exams
Catherine Allen
Jamal Chouffani
Margaret Cole
Kylee Coleman
Rebecca Corral
Andres Dubon
Ava Godfrey
Melanie Greig
Eryn Igcasenza
Maria Kidd
Rian Klanderman
Ryan Krauss
Lucy Lobaugh - also awarded an AP International Diploma
Gemma McCreight
Aidan Merino
Mary Ann Montgomery
Eric Olsen
Charles Palmer
Luke Sullivan
Cecilia Yantiss
Sophia Zamoyta
AP Scholars - Granted to students who receive scores of 3 or higher on three or more AP Exams
Pablo Arevalo
Bridget Bothwell
Emily Bower
Delena Bucaj
Kevin Carchia
Albert Castellon-Prado
Tobias Cerezo
Joseph Coleman
Mae Colombo
Miles Davenport
Beatriz de los Heros
Sydney DeVan
Conor Dillon
Anna Drahozal
Lina Gallo
Erin Garvert
Jack Gharib
Richard (Tommy) Green
Nora Griffen
Sarah Grogan
Harrison Harvey
Montserrat Leppiani
Andrew Lewarne
Zoe Lorenz
Gregory Maleski
Erik Maseda
Robert McDonough
John McGinn
Brendan Mullen
Andrew Murphy
Thomas Mussomeli
Alessia Natalucci
Khoa Nguyen
Rowan Nolen
Luke Olsen
Aine O'Reilly
Klara Pace
Charles Pickford
Jacquelyn Pizzano
William Rosia
Mitchell Ruland
Clare Rush
Gavin Salinas
Sole Schandlbauer
Sofie Scheffman
John Sears
Colin Sheppard
Katherine Shiells
Nicholas Shiker
Ava Signorelli
Shaeleigh Smith
Emily Snarzyk
Emma Spooner
Thomas Sullivan
Patrick Swingle
Bronwyn Titus-Rogan
John Trotter
Michelleh Wainaina
Emma Workmaster
Abigail Zimmerman
Military Academies
Kylee Coleman - U.S. Naval Academy
Beatriz de los Heros de Uriarte - U.S. Military Academy (West Point)
Job Grant - U.S. Naval Academy
Eric Olsen - U.S. Air Force Academy
Luke Olsen - U.S. Military Academy (West Point)
Student-Athlete College Commitments
Ashton Armour (Baseball) - Hampden-Sydney College
Bradley Armour (Baseball) - Roanoke College
Kate Bailey (Swimming) - University of Pittsburgh
Aaliyah Carlock (Basketball) - Savannah State University
Riley Debiec (Volleyball) - Washington & Lee
Conor Dillon (Soccer) New York University
Andrew Egan (Lacrosse) Lebanon Valley College
Job Grant (Football) - U.S. Naval Academy
Alessandra Groome (Softball) - Denison University
Jaden Groome (Baseball and Football) - Saint Vincent College
Claire Harris (Volleyball) - Catholic University of America
Paul Lewis (Basketball) - Vanderbilt University
Camille Lindley (Gymnastics) - University of Wisconsin-Stout
Ryan Lindley (Cross Country) - Fairfield University
Christian May (Basketball) - Towson University
Carson Mayfield (Baseball) - Cornell University
Bobby McDonough (Baseball) - William and Mary
Avery Nassetta (Soccer) - College of Charleston
Jack O’Connor (Baseball) - University of Virginia
David Onanina (Basketball) - Eastern Kentucky University
Diego Peña (Volleyball) - Marymount University
Cavan Reilly (Basketball) - University of Delaware
Katherine Shiells (Soccer) - Case Western Reserve University
Sydney Smith (Water Polo) - Virginia Military Institute
Thomas Sullivan (Cross Country) - Saint Anselm College
Sierra Vance (Soccer) - Campbell University
Girl Scout Gold Award
Taylor Brigman
Kelly Chawaga
Kylee Coleman
Colby Gibson
Eleni Katsapis
Eagle Scouts
Matthew Brown
Kaden Carpenter
Lucas Cespedes
Andres Dubon
Sean Gallagher
Andrew Gallagher
David Justice
Ryan Krauss
Andrew Lewarne
Gabe MacPhail
James Murray
Sean Murray
Charles Palmer
Fred Pirozzoli
Robert Root
Jack Sears
Thomas Sullivan
William Tran