Class of 2020 Honors & Awards

Congratulations to the class of 2020 on their many accomplishments! Here are just a few examples:

Top three graduates 2020

Valedictorian
Kendall McBride (pictured, far left)

Salutatorian
Ashley Schmidt (pictured, center)

Praetor (Graduating with the third highest honors, and introducing the speakers)
Skye Ferris (pictured, far right)

Class of 2020 Honors Presented at Commencement
Kiaris Avarado Rojas – French Award, General Excellence Award
Lillian Bernero – English Award, General Excellence Award
Jordan Brown – Gertrude Kennedy Award
Mark Brown – Instrumental Award
Shpresa Bucaj – Principal’s Award for Outstanding Leadership
Deborah Cornejo - Principal’s Award for Outstanding Leadership
Skye Ferris – Student-Athlete Award, General Excellence Award
Brendan Fielman – Business & Finance Award, Student-Athlete Award
Martha Gaudet – Art Award
Madeline Johnson – Drama Award
Cecilia Juarez – Spanish Award, General Excellence Award
Alissa Keegan – Latin Award, General Excellence Award
Abigail Kinsella – General Excellence Award
Corey Knauf – German Award, Al Burch Award
Nathan Lindley – Physics Award
Keke Lu –Computer Science Award
Angelina Lucchetti – Immaculata Award
Natalie Lychak - Principal’s Award for Outstanding Leadership
Kendall McBride – Biology Award, General Excellence Award
Connor Owen – Chemistry Award, General Excellence Award
Katherine Pham – Social Studies Award
Regina Pizzano – Al Burch Award
Emily Quigley – Gertrude Kennedy Award
Grace Rafferty – Chorus Award
Peter Saliba – Mathematics Award
Ashley Schmidt – General Excellence Award
Nick Slovak - Principal’s Award for Outstanding Leadership
Chase Stabolepszy – Religion Award, Immaculata Award
Caitlin Thompson – General Excellence Award

Global Studies Certificates
Read more about this O'Connell certificate program.
Caitlin Anderson
Meredith Bacon
Lillian Bernero
Lauren Collins
Calvin Cunningham
Andrew Emmanuel
Skye Ferris
Katherine Glynn 
Michelle Gomes
Elizabeth Hart
Alyssa Hayashi
Sidney Holland
Eden Ingram
Cecilia Juarez
Peter Lobaugh
Angelina Lucchetti
Kendall McBride
Donna Nkurunziza
Maria O'Brien
Frances Seldin
Charles Stabolepszy
Nya Steward
Sabella Tesfazghi
Caitlin Thompson
Gwendolyn Zorc

Distinguished Honors 
Earning a grade of A- or better in all subjects throughout senior year 
Kiaris Alvarado Rojas
Michelle Gomes
Isabella Kuepper
Keith Lowry
Kendall McBride
Connor Owen
Katherine Pham
Ashley Schmidt
Elizabeth Vinci
Caroline Wack

National AP Scholars
Receiving an average score of at least 4 on all AP exams taken, and scores of 4 or higher on eight or more of these exams.Caitlin Caitlin Anderson
Cecilia Juarez
Rafael Ruiz

AP Scholars with Distinction
Receiving an average score of at least 3.5 on all AP exams taken, and scores of 3 or higher on five or more of these exams.
Elithia Arif
Lillian Bernero
Alissa Keegan
Nathan Lindley
Keith Lowry
Michael Lowry
Angelina Lucchetti
Luan Nguyen Dinh
Connor Owen
Katherine Pham
Yuzhen Qu
John Sullivan
Joseph Young

AP Scholars with Honors
Receiving an average score of at least 3.25 on all AP exams taken, and scores of 3 or higher on four or more of these exams.
Daniel Bailey
Anne Boniface
Mark Brown Jr.
Veronica Cole
Skye Ferris
Sophie Garzione
Abigail Kinsella
Minerva Martinez-Acosta
Kendall McBride
Pauline Oteyza
Max Ruland
Gwendolyn Zorc

AP Scholars
Receiving scores of 3 or higher on three or more AP exams.
Kiaris Alvarado
Ryan Anderson
Alex Aschenbrenner
Daniel Boboltz
Daniel Cahill
Rebecca Chase
Jered Cooper
Benjamin Corbett
Donald Gallagher
Isabelle Gentry
Katherine Glynn
Michelle Gomes
Elizabeth Hart
Brendon Himes
Thomas Howard
Madeline Johnson
Georgia Katsapis
Emily Kim
Matthew Lettieri
Peter Lobaugh
Erin Loftus
Keke Lu
Natalie Lychak
Sophia Maceo
Daniela Manzano
Gabriel Martinez
Grace Murn
Andres Penafiel
Emma Petri
Regina Pizzano
Nikolas Rovira
Peter Saliba
Taraneh Samadani
Yenelly Santiesteban
AShley Schmidt
Frances Seldin
Peyton Sheppard
Charles Stabolepszy
Caitlin Thompson
Christopher Vaz
Devan Viani
Elizabeth Vinci
Ella Walter
Victoria Ward

National Merit Commended Students
David Green
Madeline Johnson
Alissa Keegan
Michael Lowry
Kendall McBride

Student-Athlete Commitments
Kiaris Alvarado Rojas (Softball) - Georgetown University
Madelynn Bates (Softball) - Randolph-Macon College
Lillian Bernero (Rowing) - University of Virginia
Jake Berry (Baseball) - University of Virginia
Darius Brown (Football) - Shenandoah University
Aidan Byrne (Water Polo) - University of California, Irvine
Maurice Clark (Football) - McDaniel College
Mason Corby (Lacrosse) - Caldwell University
Calvin Cunningham (Football) - NC A&T University
Edward Eisert (Baseball) - North Carolina State University
Brendan Fielman (Hockey) - Virginia Polytechnic Institute and State University
Alyssa Hayashi (Basketball) - Swarthmore College
Josh Hitesman (Hockey) - Virginia Polytechnic Institute and State University 
Rodney Jackson (Football) - West Virginia Weslyan
Ajia James (Basketball) - Saint Peter's University
Jack Jones (Baseball) - Cabrini University
Brandon Kim (Baseball) - McGill University
Corey Knauf (Baseball) - College of Wooster
Connor McAlister (Football) - Washington and Jefferson College
Kendall McBride (Soccer) - Columbia University
William Mullen (Swim) - West Virginia University
Riley O'Donovan (Baseball) - University of Lynchburg
Jamiir Prince (Football) - Frostburg State University
Meadow Sacadura (Softball) - University of Maryland
Kya Simmons (Basketball) - South Georgia Technical College
Caitlin Thompson (Rowing) - Georgetown University
Lizzie Vinci (Track and Field, Cross Country) - Elon University

Girl Scout Gold Award
Georgia Katsapis

Eagle Scouts
Mark Brown
Jackson Burnside
Kyle Gallagher
Thomas Howard
William Marzullo
Joseph Young

MORE INFORMATION

View a list of colleges and universities where these students are enrolling this fall.

Meet some of our graduates.