Team Details

Track - Girls

Overview

2016 Bishop O'Connell Girls Track Team

Schedule

Intra-Squad Meet
Home
Bishop O'Connell High School
Quad Meet @ John Paul The Great
Away
John Paul The Great High School
Invitational Meet @ Potomac School
Away
Potomac School
Bishop Ireton/John Paul The Great
Home
Bishop O'Connell High School
Invitational Meet @ Robinson
Away
Robinson Secondary School
Invitational Meet @ Robinson
Away
Robinson Secondary School
Invitational Meet @ West Springfield
Away
West Springfield High School
Hall of Fame Invitational Meet
Away
Lake Braddock Secondary School
Hall of Fame Invitational Meet
Away
Lake Braddock Secondary School
Arlington County Championship Meet
Away
Washington-Lee High School
DJO 5K
Home
Bishop O'Connell High School
Quad Meet @ John Paul The Great
Away
John Paul The Great High School
Annual Draper Track & Field Invitational
Away
St. Stephens/St. Agnes School
Annual Draper Track & Field Invitational
Away
St. Stephens/St. Agnes School
The Heights/Oakcrest
Home
Bishop O'Connell High School
Virginia State Catholic Championship Meet
Home
Bishop O'Connell High School
Washington Catholic Athletic Conference Championship Meet
Washington Catholic Athletic Conference Championship Meet

Roster

Team Roster

Name Grade
Elithia Arif 9
Keaton Ballard 9
Isabell Baltimore 12
Anne Boniface 9
Kaylynn Boswell 10
Haley Breaux 11
Virginia Brough 11
Shpresa Bucaj 9
Rebecca Chase 9
Lauren Christenson 11
Veronica Cole 9
Lauren Collins 9
Madailein Conroy 10
Geraldine D'Arcangelo 11
Serena Davis 11
Desiree Dela Cruz 12
Emilie Descheneaux 10
Anneliese Fantini 10
Emily Fisk 10
Madeleine Fleenor 10
Maggi Flood 10
Erin Foster 10
Isabelle Gentry 9
Rebekah Gorman 11
Blaise Hartsoe 10
Ryley Howard 11
Leila Johnson 10
Sophia Maceo 9
Emily Major 10
Grace Marinaro 11
Kendall McBride 9
Bradan McBurney 12
Gianna Mitchell 9
Vanessa Nkurunziza 11
Isabel Phillips 11
Cheyenne Plummer 12
Grace Pulliam 11
Laura Putnam 11
Kate Rocheleau 11
Ashley Schmidt 9
Frances Seldin 9
Cathleen Marie Soliven 11
Brianna Somers 10
Caroline Sullivan 11
Sarah Tucker 12
Julyia Viera 10
Valerie Watson 10

Coaches

Head Coaches:

Bam Ewing (Springs, Hurdles and Jumps)

Jim Connor (Distance)


Assistant Coaches:

Greg Silm (400m and 200m Relays)

Adam Collins (Shot Put and Discus)

Mary Umstead (Distance)

Select a Team

Upcoming Events

Quad Meet @ John Paul The Great
Away
John Paul The Great High School
Invitational Meet @ Potomac School
Away
Potomac School
Bishop Ireton/John Paul The Great
Home
Bishop O'Connell High School
Invitational Meet @ Robinson
Away
Robinson Secondary School
Invitational Meet @ Robinson
Away
Robinson Secondary School
Invitational Meet @ West Springfield
Away
West Springfield High School